ETKİNLİKLER


8. ENERJİ TACİRLERİ TOPLANTISI, ISTRADE 2018 KAPSAMINDA DÜZENLENDİ

Etkinlik Tarih 10.04.2018

İstanbul Tacirler Toplantısı (Istanbul Trader Meeting)' nın sekizincisi, ISTRADE 2018 kapsamında tüm katılımcılara açık olarak gerçekleşti.

10 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşen ve gerek elektrik gerekse doğalgaz piyasası katılımcısı olan özel sektör şirketlerinin üst düzey temsilcilerinden katılımla gerçekleşen oturumun moderatörlüğünü ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerjisa Elektrik Üretim A.Ş. CEO Danışmanı Sn. Cem AŞIK gerçekleştirdi. Konuşmacı olarak ise Aksa Aksen Enerji Ticaret A.Ş. Enerji Ticaret Yönetmeni Sn. Can ARSLAN, EFET Yönetim Kurulu Üyesi ve AB İrtibat Ofisi Direktörü Sn. Dr. Jan Haizmann ve Volt Enerji / A-Plus Yönetici Ortağı Sn. Önder AKAR katılımda bulundular.

Toplantının bu yılki konusu ise son dönemde enerji sektöründe de yoğun ilgi ile karşılaşan ‘Blockchain (Kayıt Zinciri)’ teknolojisi oldu. Oturumda temel olarak bu teknolojinin enerji ticaretinde mümkün olabilecek kullanım alanları tartışıldı. Özellikle blockchain teknolojisinin enerji dünyasında yeni trend olarak görülen kendi tüketeceği elektriği yerinde kendisi üreten unsurların (prosumer) birbiri arasındaki enerji ticaretinde kullanım imkanları, bu teknolojinin başta teminat mekanizmaları olmak üzere günlük opersyonlara muhtemel etkileri ve yine bu teknolojinin yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesine dönük olarak kullanılabilmesi imkanları üzerinde durulan oturumda, dünyada yapılan bazı uygulamalardan örnekler de paylaşıldı.