ETKİNLİKLER


ISTRADE 2018’DE SON KAYNAK TEDARİK TARİFESİ ÇALIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Etkinlik Tarih 10.04.2018

9-10 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Raffles Hotel’de düzenlenen Istrade 2018 – İstanbul Enerji Ticaret ve Tedariği Zirvesi’nde Son Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) Çalışma Toplantısı yapıldı.

Zirve’ nin ikinci gününde, 10 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen toplantının moderatörlüğünü ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerjisa Elektrik Üretim A.Ş. CEO Danışmanı Sn. Cem AŞIK yaptı. Yoğun bir ilgi ve yüksek katılımla gerçekleşen toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji Piyasaları İletme A.Ş. (EPİAŞ), çeşitli enerji sektörü şirketleri ile çeşitli sanayi şirketlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantıda başlıca SKTT düzenlemesi ile getirilen koşulların elektrik perakende satış ve toptan ticaret piyasalarına etkileri tartışıldı. Toplantı sayesinde, sabit bir fiyat olarak değil de belirli bir metodoloji ile PTF ve YEKDEM endeksli SKTT belirlenmesinin tüketiciler için getirdiği zorluklar ve riskler, bu zorluk ve risklerin yönetim imkanları, bu düzenleme ile tezgah üstü (OTC) piyasanın karşılıklı etkileşimi, düzenleme kapsamına alınan tüketicileri belirleyen limit seviyesi ve düzenlemeye tabi yüksek tüketimli tüketiciler için uygulamada yaşanan zorluk ya da karışıklıklar gibi detaylar, düzenleme ve uygulamanın farklı tarafları arasında tartışıldı.