ACTIVITIES


ELEKTRİK PİYASALARI PANELİ DÜZENLENDİ

Etkinlik Tarih 01.04.2016

Derneğimizin geleneksel bir faaliyeti haline gelen ‘Elektrik Enerjisi Toptan ve Perakende Satış Paneli’, ETD' nin faaliyet alanına giren konuların tüm taraflar arasında tartışılması için önemli bir platform haline gelmişti.Ancak tüm perakende satış ve toptan ticaret konuları için tek bir panelin yetersiz kalmaya başlaması dolayısıyla 2014 yılından bu yana toptan ticaret konuları ve perakende satış konularının tartışıldığı iki ayrı panel düzenlenmekte. 

Bu kapsamda toptan ticaret konularının ele alındığı 'ELEKTRİK PİYASALARI PANELİ' bu yıl 01 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da ISTRADE 2016 - Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi kapsamında Shangri La Bosphorus Hotel'de, ETD Özel oturumu şeklinde gerçekleştirildi. 

Panelin moderatörlüğünü ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Tezgah Üsti Piyasalar Çalışma Grubu (OTC) Başkanı Mustafa KARAHAN yaptı. Panelist olarak ise T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Grup Başkanı İbrahim Etem ERTEN, Borsa İstanbul (BİST) İş Geliştirme Servisi Yöneticisi Harun ÖZAY, Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. Risk, Metotlar ve Operasyonlar Müdürü Isak DEESKİNAZİS, Balkaner Enerji Genel Müdürü Kerem BALKANER ve Finans Yatırım Enerji Piyasaları Kurumsal Satış ve Pazarlama Yetkilisi Emre PAKSOY katkı sundular. 

Panelde özellikle OTC piyasa ve BİST bünyesinde yer alan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası' nda (VİOP) işlem gören elektrik kontratları piyasasının gelişim durumu, hacim ve derinlik artışını sağlayan veya engelleyen faktörler, finans sektörü oyuncularının enerji piyasasına ilgisi ve EPİAŞ'ın kurulması ve faaliyetlerinin OTC piyasa ve vadeli türev ürünler piyasalarına etkileri tartışıldı.