ETKİNLİKLER


ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN VE PERAKENDE SATIŞ PANELİ DÜZENLENDİ

Etkinlik Tarih 08.07.2017

Enerji Ticareti Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Elektrik Enerjisi Toptan ve Perakende Satış Paneli', bu yıl 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da ICCI 2017 kapsamında, ETD Özel oturumu şeklinde gerçekleştirildi. Bu yıl düzenlenen ICCI 2017/ 23.Uluslararası Enerji ve Çevre Konferansı'nda, yine uluslararası ve ulusal kurum ve kuruluşların ve özel sektörün katılımıyla; sektör gündemi, zorlukları ve avantajları anlamlı panellerle irdelendi. 

Panelin moderatörlüğünü ETD Yönetim Kurulu Başkanı ve Limak Enerji A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Birol ERGÜVEN yaptı. Panelist olarak ise ETD Başkan Yardımcısı ve Organize Piyasalar ve Risk Yönetimi Çalışma Grubu Başkanı/Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. Genel Müdürü Armanç EKİNCİ, ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Perakende Çalışma Grubu Başkanı/2M Enerji Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Mehmet YÜKSELEN ve ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğalgaz Ticareti Çalışma Grubu Başkanı/Aksa Aksen Enerji Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Murat KİRAZLI katkı sundular.

Öngörülebilir ve şeffaf bir elektrik piyasası oluşturulmasının önemi panelin öne çıkan konusu oldu. Piyasada fiyat oluşumundaki belirsizllik ve öngörülemezliğin özel sektör şirketleri için büyük bir sorun teşkil ettiği ifade edildi. Panelde kamu kurumlarının piyasada belirleyici olmasından yavaş yavaş uzaklaşması gerektiği belirtildi. Serbest piyasaya ulaşmak için gerek ticaret gerekse perakende satış piyasasında maliyet bazı fiyat oluşumunun en baştaki hedefimiz olması gerektiği vurgulandı. Türkiye'nin daha şeffaf bir piyasaya kavuşması, bölgesel bir enerji ticaret üssü olabilmesi yolunda, enerji borsası ve ulusararası piyasa entegrasyonu projelerinin güçlendirilmesi gerektiği konuşuldu. Şirketlerin risk reflekslerini geliştirmeleri gerektiği önemle vurgulanırken krizde risklerini yönetemeyen perakende şirketlerinin zor durumda kaldıkları hatırlatıldı.