ETKİNLİKLER


YEK-G SERTİFİKA MEKANİZMASI VE PİYASASI BİLGİLENDİRME VE İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Etkinlik Tarih 08.03.2021

Derneğimiz moderatörlüğünde EPDK Organize Elektrik Piyasaları Grup Başkanı Dr. Hakkı Özata, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ve birçok farklı sektörden STK ve şirket yöneticilerinin yoğun katılımlarıyla "YEK-G Sertifika Mekanizması ve Piyasası Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı" 8 Mart 2021 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleşti. 

Başkanımız Sn. Burak KUYAN açılış konuşması ile sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekilerek tüketicilerin bu konudaki bilinç ve talepleri arttıkça iş yapış şekillerini etkileyen kanun ve kuralların da bu yönde şekillendiğini belirtti. Ayrıca YEK-G Mekanizması ve Piyasası ile ilgili EPDK ve EPİAŞ tarafından yürütülen çalışmaların da bu bağlamda Türkiye enerji piyasası için çok önemli olduğunu ifade etti.

EPDK Organize Elektrik Piyasaları Grup Başkanı Dr. Hakkı Özata ise ETD ve EPİAŞ'a teşekkür ederek başladı ve temel amaçlarının öngörülebilirlik ve sürdürülebilir bir piyasayı hayata geçirmek olduğunu, bu bağlamda tüketicilerin bilgilendirilmesinin önemi ve ilerleyen süreçte AB Yeşil Sertifika standartlarında uluslararası geçerliliği olan bir sertifika üretmeyi planladıklarını ifade etti. 

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu ise konuşmasında değer yaratan çok önemli firmaların toplantıya katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirerek geleceğimizi kurtarmak için kurulacak YEK-G sistemine destek verilmesinin önemini dile getirdi. 

ETD ve EPİAŞ'ın YEK-G sistemi ile ilgili sunumlarının ardından toplantı soru- cevaplarla sona ermiştir. 

İlgili toplantı sunumlarına aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz. 

EPİAŞ YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası Sunumu

ETD Yenilenebilir Enerji Sertifikaları ve EPİAŞ YEK-G Sistemi Sunumu