HABERLER


YENİ BAŞKANIMIZ BİLAL TUĞRUL KAYA OLDU

Etkinlik Tarih 20.10.2023

Derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı ve üyelerin çoğunun katıldığı oylamayla Yönetim Kurulu seçimi gerçekleştirildi. Genel Kurul sonrası yapılan Yönetim Kurulu ilk toplantısında, ETD Yönetim Kurulu Başkanı olarak Entek Elektrik Genel Müdürü Sn. Bilal Tuğrul KAYA seçildi.

Görevini devredecek olan önceki Yönetim Kurulu Başkanı Aksa Elektrik Satış A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Murat KİRAZLI; oldukça zorlu ve özellikle enerji ticareti faaliyeti için kritik sınamalarla karşı karşıya kalınan bir dönem geçirdiklerini belirtti. Bu süreçte karşılaşılan zorlukların aynı zamanda yeni adımlar için fırsatlar da yarattığı inancıyla faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Kirazlı, çalışma konuları ve etkinliklerini piyasanın gelişimi yönünde önümüzdeki dönemde öne çıkacağına inandıkları konuları dahil ederek çeşitlendirdiklerini paylaştı. Bu bağlamda her geçen gün enerji piyasasında daha önemli hale gelen tüketici paydaşların katılımı, yeni teknolojiler, dağıtık üretim tesislerinin piyasa entegrasyonu gibi konularının ön plana çıktığını belirten Murat KİRAZLI, bu dönemde çalışmalara katkı sunan ve sorumluluk alan tüm Yönetim Kurulu ve çalışma grubu üyelerine teşekkür etti.  

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Tuğrul KAYA ise ETD’nin kuruluşundan itibaren ülkemizde serbest piyasanın gelişiminde önemli bir katkı sağladığını belirterek bugüne kadar görev yapmış tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu üyelerine ve çalışma gruplarında emek vermiş üyelere teşekkür etti. Kaya, içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemin koşullarının, ETD’nin kuruluşunda belirlenmiş olan serbest, şeffaf ve rekabetçi bir enerji ticareti piyasa yapısının kurgulanması ve geliştirilmesi amacını daha önemli hale getirdiğini vurguladı.

Konuşmasının devamında, sektörde önemli bir dönüşümün yaşandığını belirten KAYA, bir yandan enerji ticaret piyasası faaliyetlerinin gelişimi için çalışırken diğer taraftan her geçen gün enerji piyasasında daha önemli hale gelen konularda, önceki dönemde ortaya konan değerli yaklaşımı ve çalışmaları ilerletmeye gayret göstereceklerinin altını çizdi. Bilal Tuğrul KAYA, ‘’ETD olarak ticaret piyasasında hacmin yeniden artırılmasına dönük çalışmalarda elektrik ve doğal gaz piyasalarını bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Elektrik ticaretinde perakende ve toptan seviyede likiditenin tekrar sağlanabilmesi, gaz piyasasında ise beklenen serbestleşme adımlarının atılması yönünde çalışmaların yapılması, ETD’nin bu dönem öncelikli hedefleri olacaktır.” dedi. Enerji ticareti piyasasını geliştirmek adına yapılacak çalışmaların etkin katılım ile sürdürülmesinin önemini vurgulayan Kaya, önümüzdeki dönemde tüm üyelerin çalışmalara katılımlarının artırılması için özel gayret göstereceklerini paylaştı.

Asli Üyeler:

 1. ELTEK ELEKTRİK ENERJİSİ İTH. İHR. VE TOPTAN TİCARET A.Ş.: Bilal Tuğrul KAYA / Vedat MADENCİ
 2. AKSA ELEKTRİK SATIŞ A.Ş.: Murat KİRAZI / Kaan BEYAZ
 3. SOCAR ENERJİ TİCARET A.Ş: Fuad İBRAHİMOV / Ahmet POLATKAN
 4. APLUS ENERJİ YATIRIM DANIŞMANLIK TEKN. VE TİC. LTD.ŞTİ.: Mustafa KARAHAN /Ozan KORKMAZ
 5. ENERJİSA ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Yusuf İLİMSEVER / Cem AŞIK
 6. IC İÇTAŞ İNŞAAT SAN.VE TİC.A.Ş. ELEKTRİK SAT.VE TİC. ŞB.: İ. Serdar DÖNMEZ/Gökçe OZAN
 7. GATES ENERJİ TİCARET A.Ş : Tamer ÇALIŞIR / Graham TREYNOR
 8. AKENERJİ ELEKTRİK ENERJİSİ İTHALAT İHRACAT TOPTAN TİC. A.Ş.: Serhan GENÇER/Orkun EYİLİK
 9. SANKO ENERJİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş :Hüseyin Yusuf Ziya ERDEM / Ferudun İTERGEN

Yedek Üyeler:

 1. GALATA WIND ENERJİ A.Ş : Burak KUYAN / Ali GÜRPINAR
 2. OYAK STEAG ENERJİ TİCARETİ VE HİZMETLERİ A.Ş.: Süleyman GİRGİN / Sedef TUYAN
 3. HİDİV ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Enis AMASYALI / Levent Özcan CANER
 4. EREN ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: İlker GÖKDERE
 5. CK ENERJİ ORTAKLIĞI TOPTAN ELEKTRİK SATIŞ A.Ş.: Ali Erman AYTAÇ / Ahmet Kemal ARSLAN
 6. EKSİM ELEKTRİK ENERJİSİ İHR. İTH. ve TOP.SAT.A.Ş.: Mahmut Ekrem YILDIRIM / Birol HENDEN
 7. İŞ ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş. : Kayahan KARADAŞ / Emre OKUYAN