HABERLER


YENİ DÖNEM BAŞKANIMIZ MURAT KİRAZLI OLDU

Etkinlik Tarih 30.09.2022

Dernek Tüzüğü gereğince görev süresi dolan önceki Yönetim Kurulu Başkanımız Galata Wind Enerji A.Ş. CEO’su Sn. Burak KUYAN; ender rastlanacak olayların ardı ardına geldiği bir dönem geçirdiklerini belirtti. Sadece enerji ticareti piyasası ve ülkemiz için değil tüm dünyada her kesim için çok zor bir dönemde görev üstlendiklerini vurgulayan KUYAN, özellikle pandemi tedbirlerinin getirdiği koşullara uyum sağlayarak faaliyetlerine devam edebilmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini söyledi. Burak KUYAN, bu dönemde çalışmalara katkı sunan ve sorumluluk alan tüm Yönetim Kurulu ve çalışma grubu üyelerine teşekkür etti.  

Yeni Yönetim Kurulu Başkanımız Murat KİRAZLI ise ETD’nin kuruluşundan itibaren ülkemizde serbest piyasanın gelişiminde önemli bir rol üstlendiğini belirterek bugüne kadar görev yapmış tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu üyelerine ve çalışma gruplarında emek vermiş üyelere teşekkür etti. KİRAZLI, ETD’nin şeffaf, rekabetçi, liberal ve ülkemizin büyümesine katkıda bulunacak bir enerji ticareti piyasa yapısının kurgulanması ve geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla kurulduğunu, içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemin koşullarının bu katkıyı daha önemli hale getirdiğini vurguladı. Piyasa oyuncularının sektöre ve tüketicilere daha fazla fayda sağlamak için geleceğe yönelik öngörülebilirlik ve likiditenin artırılması ve enerji piyasasındaki büyüme hacminin hızlanması için iş birliği içerisinde çalışmalarını hız kesmeden sürdüreceklerini belirtti. 

Konuşmasının devamında enerji ticareti sektöründe önemli bir dönüşümün yaşandığını vadeli elektrik ve doğal gaz piyasaları ile yeşil sertifika piyasasının faaliyete geçmesinin ardından serbest piyasa kurgusunun yapısal olarak neredeyse tamamlandığını belirten KİRAZLI gelinen noktada atılan adımların istenen sonuçlara ulaşabilmesi için yapılan tüm çalışmaların büyük önem arz ettiğini vurguladı. Murat KİRAZLI, ‘’ETD olarak önceliğimiz ticaret piyasasında hacmin yeniden artırılmasına dönük çalışmalar olacak.  Bu sebeple elektrik ve doğal gaz piyasalarını bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Elektrik ticaretinde perakende ve toptan seviyede likiditenin tekrar sağlanabilmesi, hacimlerinin tekrar eski seviyelere gelmesi, gaz piyasasında ise beklenen liberalizasyon adımlarının atılması yönünde çalışmaların yapılması ETD’nin bu dönem en büyük hedefleri olacaktır. Enerji ticareti piyasasını yeniden gelişim yönüne döndürmek için, bu yeni dönemde tüm üyelerimizi çalışmalara katılmaya davet ediyoruz’’ dedi.

Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilenler:

 1. AKSA AKSEN ENERJİ TİCARETİ A.Ş: Murat KİRAZLI / Ukbe UÇMAKLI
 2. SOCAR ENERJİ TİCARET A.Ş: Fuad İBRAHİMOV / Ahmet POLATKAN
 3. APLUS ENERJİ YATIRIM DANIŞMANLIK TEKN. VE TİC. LTD.ŞTİ.: Ozan KORKMAZ / Mustafa KARAHAN
 4. ENERJİSA ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Yusuf İLİMSEVER / M. Cem AŞIK
 5. GALATA WIND ENERJİ A.Ş: Burak KUYAN / Ali GÜRPINAR
 6. IC İÇTAŞ ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ VE TİCARET A.Ş.: İ. Serdar DÖNMEZ / Gökçe OZAN
 7. GATES ENERJİ TİCARET A.Ş: Tamer ÇALIŞIR / Graham TREYNOR 
 8. AKENERJİ ELEKTRİK ENERJİSİ İTHALAT İHRACAT TOPTAN TİC. A.Ş.: Serhan GENÇER / Orkun EYİLİK
 9. SANKO ENERJİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş : Hakan YILDIRIM / Ferudun İTERGEN 
 10. ELTEK ELEKTRİK ENERJİSİ İTH. İHR. VE TOPTAN TİCARET A.Ş.: Vedat MADENCİ / Kerem KAYA
 11. OYAK STEAG ENERJİ TİCARETİ VE HİZMETLERİ A.Ş.: Süleyman GİRGİN / / Emir GÜR
 12. HİDİV ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Enis AMASYALI / Levent Özcan CANER 
 13. EREN ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Eren EREN / İlker GÖKDERE
 14. ULUDAĞ PERAKENDE ELEKTRİK SATIŞ A.Ş.: Ali Erman AYTAÇ / Muhammed Berkay AĞIRBAŞ 
 15. MERAM ELEKTRİK ENERJİSİ TOP. SAT. A.Ş.: Mustafa ESKİÇIRAK / İlker ARSLANARGUN 
 16. CK ENERJİ ORTAKLIĞI TOPTAN ELEKTRİK SATIŞ A.Ş.: Muharrem BAŞER / Oytun TOKAY